TOSYALI ONLINE

HAKKIMIZDA

Yıllık 400.000 ton kapasiteli Spiral Kaynaklı Çelik Boru yatırımı Tosyalı Holding Osmaniye Tesisleri'nde Nisan 2008'de temeli atılmıştır. 350.000 m² alan üzerinde tesis 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmış ve Nisan 2009'da üretime başlamıştır. Tesisimizin Ø 16"- 126" aralığında 28mm et kalınlığına kadar çok geniş üretim aralığı vardır. API standartlarında ve tüm normlar içinde yeni üretim teknolojisine sahip tesislerde ayrıca her türlü iç ve dış koruyucu kaplamalar uygulanabilir ve Türk ve uluslararası standartlarda üretim yapılabilmektedir.

Cezayir için 500 km ve Tunus için 400km’lik doğalgaz boru hattı projelerini başarıyla tedarik etikten sonra asrın projesi TANAP- TRANS ANADOLU DOĞALGAZ BORU HATTININ da tam 470 km lik bölümünü tedarik ederek projenin ana boru üreticisi olma gururunu yaşayan TOSÇELİK SPİRAL BORU, Devlet Su İşlerinin Gaziantep –Trabzon ve Elazığ şehirlerine içme suyu ulaştıracak projelerine de toplam 200.000 tonluk boru tedarik etmiştir.

Global bir boru üreticisi olarak, şimdi de Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya’yı birbirine bağlayacak olan BRUA Doğalgaz Boru Hattı Projesi için boru tedarik etmektedir.

BRUA projesi kapsamında 32” çapında ve 478 km uzunluğunda doğalgaz boruları ve bağlantı ekipmanları hat boyunca 14 stok sahasına teslim edildi. Proje tamamlanınca boru hattının uzunluğu 480km, doğalgaz taşıma kapasitesi 4,4 bcm olacaktır.

1952

İlk Adım

Tosyalı Holding’in başarı öyküsü, baba Şerif TOSYALI'nın İskenderun'da oğullarıyla 9 m2’lik bir dükkanda soba borusu ve kazanlar ürettiği 1952 yılına uzanıyor.

1970

Fuat, Ayhan ve Fatih TOSYALI

O zamandan beri Şerif Usta'nın oğulları Fuat, Ayhan ve Fatih, TOSYALI bayrağını devralarak ticaret hayatına başladı.

1988

Tosyalı Metal Ticaret

Sac üzerinde çekiç sesleri içerisinde yetişen genç ve çalışkan kardeşler, sabır ve azimli çalışmalarının neticesinde Tosyalı Metal Ticaret şirketini kuruyor.

1993

İskenderun Bölgesindeki Varlığı

Ticarette babalarının açtığı yolu izleyen üç kardeş İskenderun Organize Sanayi Bölgesi pazarında adlarını duyurdu.

1994

Tosyalı Demir ve Çelik Sanayi

Kardeşler, Tosyalı Demir Çelik Sanayi A.Ş. için yatırım fikirlerini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Bir yıl kadar kısa bir sürede tamamlanan bu yatırımda ilk hadde makinesi de yer aldı. Burada yapı demiri üretilmeye başlandı ve sonraki yıl da mesnet üretimine başlandı.

1996

Tosyalı Dış Ticaret

Türkiye'nin ardından aile diğer ülkelere açılmak için hazırlıklara başladı ve Tosyalı Dış Ticaret A.Ş.'yi kurmaya karar verdi.

1997

Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş.

Holdingin lokomotiflerinden biri olan Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş. İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde kuruldu. Yalnızca bir yıl sonra sektörde faaliyet gösteren tüm şirketler Tosyalı Holding çatısı altında bir araya geldi.

1999

Sosyal Sorumluluk

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat TOSYALI'ya o dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL tarafından sağlık ve eğitim alanındaki hizmetlerinden ötürü "Onur Belgesi" verildi.

2002

Tosçelik Galvanizli Boru Üretimi

Tosçelik Galvanizli Boru Üretim Tesisi yatırımı 2002'de başladı. Grup bu yatırımdan 2 yıl sonra galvanizli boru sevkiyatı yapmaya başladı. Bunun yanında 2005'te doğal gaz boruları ve düşük karbonlu çelik granül (bilye) üretimine başlamaya karar verdi.

2006

800 Milyon Dolar İhracat

Tüm bu gelişmelerle birlikte Tosyalı Holding 800 Milyon dolar ihracatla Türkiye'de 90. olmayı başardı.

2008

Spiral Boru Yatırımı

Tosyalı Ailesi sektördeki konumunu daha fazla güçlendirmek üzere yeni yatırımlar kovalamaya başladı. Bu şekilde yapılan iki yatırım olan Osmaniye Spiral Kaynaklı Çelik Boru Üretim Tesisi ve Tosçelik Osmaniye Düz - Yapısal Çelik Üretim Tesisi Nisan 2008'de inşa edilmeye başladı.

2009

Spiral Boru Üretiminin Başlaması

Tosçelik markası her geçen gün sektörde gücünü arttırırken Osmaniye Tesisindeki Spiral Kaynaklı Çelik Boru Tesisi Nisan 2009'da üretime başladı.

2010

Yılın Yatırımcısı

2010'da Fuat Tosyalı'ya Dünya Gazetesi’nin Ekonomi Şeref Kürsüsü’nde "Yılın Yatırımcısı" unvanı verildi ve aynı tarihte Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş. Hatay ili kurumlar vergisi rekortmeni oldu.

2012

Tosçelik 17. Sırada

Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş. sektör lideri olarak ISO 2010 ilk 500 şirket listesinde 17. sıraya yükseldi ve Tosyalı Demir Çelik 152. sıraya yerleşti.

2013

Tosçelik 1. Sırada

Böylece iki Tosyalı firması ISO 500 listesinde önemli konumlarda yer almaya devam etti. Economist dergisinin düzenlediği "Anadolu 500" sıralamasında Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş. 2013'te 1. sıraya yerleşti.

2014

TANAP

Tosçelik Spiral Boru, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattında kullanılacak boruların üretiminde aslan payını aldı.

2018

BRUA

Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya’yı birbirine bağlayacak olan BRUA Doğalgaz Boru Hattı Projesi için 127 Milyon € değerindeki boru tedarik sözleşmesini Romen Transgaz ile imzaladı.